İzmir_Çanak_Anten_Ayarı

Uydu yayınlarını izlemek için gerekli donanım nedir ?
Çanak anten uydudan gelen yüksek frekansda çok zayıf mikrodalga sinyalleri toplar ve LNB’nin bulunduğu noktaya yansıtır. Çanak anten çatıya veya duvara takılır. LNB çanağın topladığı yüksek frekansda mikrodalga sinyalleri güçlendirip alıcının (receiver) işleyebileceği daha düşük frekans bandına indirir ve anten kablosundan alıcıya iletir.

LNB çanağın koluna takılır. Receiver LNB’den gelen sinyalleri Televizyonun gösterebileceği şekilde hazırlar, ve böylece uydudan aldığınız mikrodalga sinyaller TV’nizden görüntü olarak izlersiniz. Bağlantı LNB ile Receiver arasında anten kablosu ile yapılır ve kablonun iki ucuna F-Konnektör fişler takılır.

İzmir_Çanak_Anten_Ayarı_Arıza

Tek uydu anteni ile bütün uydu yayınlarını alabilir miyim ?
Hayır. Tek uydu anten ile yalnızca bir uydudan gelen TV ve radyo yayınlarını alabilirsiniz. Farklı bir uydudaki yayını alabilmek için uydu anteninizi, ilgili uyduya doğru çevirmeniz gerekir. Uydunun tüm yayınlarını, otomatik olarak dijital uydu alıcınızın program listesinde göreceksiniz.

Diğer yandan uydu ile uydu anten arasında, sinyali almanızı engelleyecek bina, ağaç gibi fiziksel bir engel bulunmamalıdır. (Bu bilgi tek odaklı ve tek lnb takılan antenler için geçerli olup, çok odaklı ve birden fazla lnb takılan antenler için geçerli değildir.)

İzmir_Çanak_Anten_Ayarı_Aracı

90 cm.lik uydu anteni ile hangi uyduların yayınını izleyebilirim ?
Bu boyutta bir uydu anten ile Türksat kanallarının hepsini, Hotbird uydusunun çoğunu veya Digitürk yayınlarının yapıldığı Eutelsat W3 uydu yayınlarını izleyebilirsiniz. Ancak ülkemizin doğusunda, Hotbird uyduları için daha büyük uydu anten boylarına ihtiyaç vardır.

Hangi tipte çanak anten kullanmalıyım ?
Ofset çanaklar, dik olarak konumlandıkları için, yüzeylerinde kar birikimine sebep olmazlar. Bu sebeple kar yağışının fazla olduğu bölgelerde, Ofset tip antenler tercih edilmelidir. Buna karşılık fazla rüzgar alan ve nemli bölgelerde parabol tip anten tercih edilmelidir.

Ofset antenler, parabollere oranla LNB ve feed çubukları gibi uyduyla çanak arasında engel teşkil etmediğinden daha verimli çalışır. Buna mukabil odak uzaklığı ve ayarı, parabol antene göre daha hassastır.

İzmir_Çanak_Anten_Ayari_Servis_Gelsin